A custom T-shirt shop spent $250 dollars on equipment and has to purchase the T-shirts at a cost of $2 per shirt. Their total cost, C, can be found using the function C=2T+250 Where T is the number of T-shirts they purchase. If the shop purchased 300 T-shirts, how much was their total cost?

Respuesta :

Answer:

The total cost is $850

Step-by-step explanation:

From the function

C = 2T + 250

where

T is the number of T-shirts they purchase.

If the the shop purchases 300 T-shirts, then it means

T = 300

substituting into the function, we have

C = 2(300) + 250

C = 600 + 250

c = $850

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico