Respuesta :
Well first you would multiply 180m x 4 for the total distance of 720m. Next you would convert 30 minutes or half an hour into seconds which would be a total of 1,800 seconds. Finally, you would divide 1,800 seconds by the 720 meters ran for an average speed of 0.4 m/s.
Answer:
0.4m/s
Explanation:
It is given speed so it is scalar.
distance covered in 1 round = 180m
therefore, distance covered in 4 rounds = 180*4 = 720m
time = 30 mins = 30*60 = 1800 seconds
average speed = total distance/total time taken
= 720/1800
= 0.4m/s