Respuesta :

Answer:

[tex]I=0.0795\ W/m^2[/tex]

Explanation:

Given that,

Power of electromagnetic energy, P = 100 W

We need to find the intensity at a distance of 10 m from the source. Intensity is equal to the power per unit area. So,

[tex]I=\dfrac{P}{4\pi r^2}\\\\I=\dfrac{100}{4\pi (10)^2}\\\\I=0.0795\ W/m^2[/tex]

So, the intensity at a distance of 10 m is [tex]0.0795\ W/m^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico