Answer:
The speed is 10 m/s
Explanation:
Th mass if the rock = 100 g = 0.1 kg
The kinetic energy = 5.0 J
speed of the rock = ?
The kinetic energy of the rock is given by the equation
E = [tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]
where
m is the mass of the rock
V is the velocity of the rock
substituting, we have
5 = [tex]\frac{1}{2} *0.1*v^{2}[/tex]
[tex]v^{2}[/tex] = 5/0.05 = 100
v = [tex]\sqrt{100}[/tex] = 10 m/s