contestada

A ship sets out to sail to a point 154 km due north. An unexpected storm blows the ship to a point 72 km due east of its starting point. How far must it now sail to reach its original destination

Respuesta :

Answer:

170km

Explanation:

If a ship sets out to sail to a point 154 km due north and an unexpected storm blows the ship to a point 72 km due east of its starting point, then the ships distance from the original destination can be gotten by finding the displacement of the ship and this can be gotten by using pythagoras theorem.

Let D be the unknown displacement

According to the theorem;

D² = 154² + 72²

D² = 23716 + 5184

D² = 28900

D = √28900

D = 170km

This means that the ship must now sail a distance of 170km for it to reach its original destination.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico