Answer:
The speed of q₂ is [tex]4\sqrt{10}\ m/s[/tex]
Explanation:
Given that,
Distance = 0.4 m apart
Suppose, A small metal sphere, carrying a net charge q₁ = −2μC, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q₂ = −8μC and mass 1.50g, is projected toward q₁. When the two spheres are 0.800m apart, q₂ is moving toward q₁ with speed 20m/s.
We need to calculate the speed of q₂
Using conservation of energy
[tex]E_{i}=E_{f}[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}mv_{i}^2+\dfrac{kq_{1}q_{2}}{r_{i}}=\dfrac{kq_{1}q_{2}}{r_{f}}+\dfrac{1}{2}mv_{f}^2[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}m(v_{i}^2-v_{f}^2)=kq_{1}q_{2}(\dfrac{1}{r_{f}}-\dfrac{1}{r_{i}})[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\dfrac{1}{2}\times1.5\times10^{-3}(20^2-v_{f}^2)=9\times10^{9}\times-2\times10^{-6}\times-8\times10^{-6}(\dfrac{1}{(0.4)}-\dfrac{1}{(0.8)})[/tex]
[tex]0.00075(400-v_{f}^2)=0.18 [/tex]
[tex]400-v_{f}^2=\dfrac{0.18}{0.00075}[/tex]
[tex]-v_{f}^2=240-400[/tex]
[tex]v_{f}^2=160[/tex]
[tex]v_{f}=4\sqrt{10}\ m/s[/tex]
Hence, The speed of q₂ is [tex]4\sqrt{10}\ m/s[/tex]