Answer:
The angular acceleration of the top is 0.18 rad/s²
Explanation:
Given;
angular velocity of the top, ω = 16 rad/s
time it takes to come to a complete stop, t = 88.9s
The angular acceleration of the top, is calculated as;
[tex]\alpha = \frac{\omega}{t}[/tex]
α is the angular acceleration
ω is angular acceleration
t is the time
[tex]\alpha = \frac{\omega}{t}\\\\\alpha = \frac{16}{88.9}\\\\\alpha =0.18 \ rad/s^2[/tex]
Therefore, the angular acceleration of the top is 0.18 rad/s²