Answer:
a
[tex]f = 614.3 \ Hz[/tex]
b
[tex]f_h = 1229 \ Hz[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The speed of sound in the air is [tex]v_s = 344 \ m/s[/tex]
The length of the test tube is [tex]l = 14.0\ cm = 0.14 \ m[/tex]
Since the test tube is closed at on end the frequency is mathematically represented as
[tex]f = \frac{v_s}{ 4 l }[/tex]
=> [tex]f = \frac{344}{ 4 * 0.14 }[/tex]
=> [tex]f = 614.3 \ Hz[/tex]
From the part B the column of the test tube is half filled with water so the frequency becomes
[tex]f_h = \frac{v_s}{ 2 l }[/tex]
[tex]f_h = \frac{344}{ 2 * 0.14}[/tex]
[tex]f_h = 1229 \ Hz[/tex]