Look at this picture and please help

Answer : The kinetic energy will be 24 J.
Explanation : Given,
Mass of marble = 3 kg
Velocity of a marble = 4 m/s
Formula used to calculate the kinetic energy is:
[tex]K.E=\frac{mv^2}{2}[/tex]
where,
K.E = kinetic energy
m = mass
v = velocity
Now putting all the given values in this formula, we get:
[tex]K.E=\frac{3kg\times (4m/s)^2}{2}[/tex]
[tex]K.E=24kg.m^2/s^2=24J[/tex] [tex](1J=1kg.m^2/s^2)[/tex]
Therefore, the kinetic energy will be 24 J.