Respuesta :

Answer:

4.76%

Explanation:

To find the mass percent of a compound, we need to find the total mass of the solution;

Mass of the Salt(solute) = 5g

Mass of the water(solvent) = 100g

The total mass of the solution = Mass of the solute + Mass of the solvent

                                                 =   5g + 100g

                                                  =   105g

To find the Mass percent of the salt in the solution

= mass of solute/ total mass of solution * 100

= 5g/105g * 100

= 4.76%

ACCESS MORE
EDU ACCESS