hy655 hy655 28-08-2020 Biology contestada Ji Sunn spent $24 at the local farmer’s market. She bought apples that cost $4 per pound and raspberries that cost $6 per pound. Which equation can be used to represent the amount of raspberries, r, in terms of apples, a?