Respuesta :

Answer:

Explanation:

Density is the ratio of mass to volume. The SI unit of density is kg/m³. Given that the mass of the block = 23.4 g = 0.0234 kg

The volume of block = change in water level = volume of water rise after block is placed - volume of water = 28.7 ml - 25 ml = 3.7 ml

Volume of block = 3.7 ml = 0.0037 l

1000 l = 1 m³

0.0037 l = 0.0037/1000 m³ = 3.7 × 10⁻6 m³

Density = mass / volume

Density = 0.0234 kg / 3.7 × 10⁻6 m³ = 6324 kg/m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico