Acetic acid is a weak acid with a pKa of 4.76. What is the concentration of acetate in a buffer solution of 0.2M at pH 4.9. Give your answer in M but as a numeral only to 2 decimal places.

Respuesta :

Answer:

[tex][base]=0.28M[/tex]

Explanation:

Hello,

In this case, by using the Henderson-Hasselbach equation one can compute the concentration of acetate, which acts as the base, as shown below:

[tex]pH=pKa+log(\frac{[base]}{[acid]} )\\\\\frac{[base]}{[acid]}=10^{pH-pKa}\\\\\frac{[base]}{[acid]}=10^{4.9-4.76}\\\\\frac{[base]}{[acid]}=1.38\\\\[/tex]

[tex][base]=1.38[acid]=1.38*0.20M=0.28M[/tex]

Regards.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico