Answer:
[tex] \boxed{ \bold{ \huge{\boxed{ \sf{2.5 \: kg \: m \: / \: s}}}}}[/tex]
Explanation:
Mass ( m ) = 0.5 kg
Velocity ( v ) = 5 m / s
Momentum ( p ) = ?
Finding the momentum
[tex] \boxed{ \sf{momentum \: ( \: p \: ) \: = \: mass \: \times \: velocity}}[/tex]
⇒[tex] \sf{momentum \: = \: 0.5 kg \times 5 \: meter \: \: per \: second}[/tex]
⇒[tex] \sf{momentum = 2.5 \: kg \: m \: / \: s}[/tex]
Hope I helped!
Best regards! :D