Answer:
A. 23.9
B.22.9
C. The levels will be equal
D. Obviously that will be to maintain atmospheric pressure
Explanation:
For mercury the pressure in both tubes at R is same so
P_left = P_right
Thus
=>>>Po + rho_t x g x (5 + R - 1.5) = Po + rho_ m x g x R
rho_t x g x (5 + R - 1.5) = rho_m x g xR
rho_t x (3.5 + R) = rho_m x R
3.5 + R = (rho_m/rho_t) x R
3.5 + R = (13560/867) x R
3.5 + R = 15.64 x R
R x (15.64 - 1) = 3.5
R = 3.5/14.64
= 0.239 m
= 23.9 cm this is for Mercury
ii)water
similarly,
3.5 + R = (rho_w/rho_t) x R
3.5 + R = (1000/867) x R
3.5 + R = 1.153 x R
R X (1.153 - 1) = 3.5
R = 3.5/0.153
= 22.9m for water