If a proton and an electron are released when they are 7.00×10−10 m apart (typical atomic distances), find the initial acceleration of each of them. aelectron = nothing m/s2

Respuesta :

Answer:

The acceleration of the proton is 2.823 x 10¹⁷ m/s²

The acceleration of the electron is 5.175 x 10²⁰ m/s²

Explanation:

Given;

distance between the electron and proton, r = 7 x 10⁻¹⁰ m

mass of proton, [tex]m_p[/tex] = 1.67 x 10⁻²⁷ kg

mass of electron, [tex]m_e[/tex] = 9.11 x 10⁻³¹ kg

The attractive force between the two charges is given by Coulomb's law;

[tex]F = \frac{k(q_p)(q_e)}{r^2}[/tex]

where;

k is Coulomb's constant = 9 x 10⁹ Nm²/c²

[tex]F = \frac{k(q_p)(q_e)}{r^2} \\\\F = \frac{(9*10^9)(1.602*10^{-19})(1.602*10^{-19})}{(7*10^{-10})^2} \\\\F = 4.714 *10^{-10} \ N[/tex]

Acceleration of proton is given by;

F = ma

[tex]F = m_pa_p\\\\a_p = \frac{F}{m_p}\\\\a_p = \frac{4.714*10^{-10}}{1.67*10^{-27}}\\\\a_p = 2.823 *10^{17} \ m/s^2[/tex]

Acceleration of the electron is given by;

[tex]F = m_ea_e\\\\a_e = \frac{F}{m_e}\\\\a_e = \frac{4.714*10^{-10}}{9.11*10^{-31}}\\\\a_e = 5.175 *10^{20} \ m/s^2[/tex]

The acceleration of proton and electron will be "[tex]2.823\times 10^{17} \ m/s^2[/tex]" and "[tex]5.175\times 10^{20} \ m/s^2[/tex]".

Given:

  • Mass of proton, [tex]m_p = 1.67\times 10^{-27} \ kg[/tex]
  • Mass of electron, [tex]m_e = 9.11\times 10^{-31 } \ kg[/tex]
  • Distance between electron & proton, [tex]r = 7\times 10^{-10} \ m[/tex]

By using Coulomb's law, the attractive force will be:

→ [tex]F = \frac{k(q_p) (q_e)}{r^2}[/tex]

By substituting the values, we get

        [tex]= \frac{(9\times 10^9)(1.602\times 10^{-19}) (1.602\times 10^{-19})}{(7\times 10^{-10})^2}[/tex]

        [tex]= 4.714\times 10^{-10} \ N[/tex]

Now,

The acceleration of proton will be:

→ [tex]F = ma[/tex]

       [tex]= m_p a_p[/tex]

or,

→ [tex]a_p = \frac{F}{m_p}[/tex]

        [tex]= \frac{4.714\times 10^{-10}}{1.67\times 10^{-27}}[/tex]

        [tex]= 2.823\times 10^{17} \ m/s^2[/tex]  

and,

The acceleration of electron will be:

→ [tex]F = m_c a_c[/tex]

or,

→ [tex]a_e = \frac{F}{m_e}[/tex]

        [tex]= \frac{4.714\times 10^{-10}}{9.11\times 10^{-31}}[/tex]

        [tex]= 5.175\times 10^{20} \ m/s^2[/tex]

Thus the above answer is correct.

Learn more about protons here:

https://brainly.com/question/21222841

ACCESS MORE
EDU ACCESS