Respuesta :

Answer:

Density = 2.7 g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]Density = \frac{mass}{volume} [/tex]

From the question

mass = 54 g

volume = 20 cm³

Substitute the values into the above formula and solve for the density

That's

[tex]Density = \frac{54}{20} [/tex]

We have the final answer as

Density = 2.7 g/cm³

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico