Answer:
0.7 m/s
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Distance travalled (d) = 190 m
Time (t) = 260 secs
Speed (S) =..?
Speed is simply defined as the distance travelled per unit time. Mathematically, it is expressed as:
Speed = Distance (d) /time(t)
S = d/t
With the above formula, we can calculate the speed of the security guard as follow:
Distance travalled (d) = 190 m
Time (t) = 260 secs
Speed (S) =..?
S = d/t
S = 190/260
S = 0.7 m/s
Therefore, the speed of the security guard is 0.7 m/s