Respuesta :

Answer:

d. 0.15 mol

Explanation:

Step 1: Given data

  • Mass of water (solvent): 66.6 g
  • Molality (m): 2.4 m
  • Moles of urea (solute): ?

Step 2: Convert the mass of the solvent to kilograms

We will use the relationship 1 kg = 1,000 g.

66.6 g × (1 kg/1,000 g) = 0.0666 kg

Step 3: Calculate the moles of solute

The molality is equal to the moles of solute divided by the kilograms of solvent.

m = moles of solute / kilograms of solvent

moles of solute = m × kilograms of solvent

moles of solute = 2.4 mol/kg × 0.0666 kg

moles of solute = 0.15 mol

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico