A factory employee worked 3/4 of an hour to finish 2/5 of a project. At this rate, how many additional hours will the
employee require to finish the project?
0.45
0.5
1.125
01.25
1.875

Respuesta :

Answer:

1.125 =x

Step-by-step explanation:

We can use ratios to find the  time

We want to find the time needed to finish

1 - 2/5 = 3/5  We need the time for 3/5 of the project

3/4 hours        x hours

---------------- = --------------

2/5 project       3/5 project

Using cross projects

3/4 * 3/5 = 2/5 * x

9/20 = 2/5x

Multiply each side by 5/2

9/20 * 5/2 = x

9/8 = x

1 1/8 =x

1.125 =x

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico