Respuesta :

Answer:

15.2971ft

Step-by-step explanation:

The question lacks appropriate diagram. Find the diagram in the attachment.

The triangle is a right angles triangle and the unknown side is the hypotenuse which is the longest side of a triangle and the other two sides are the opposite and the adjacent

Using the Pythagoras theorem to find the length of the hypotenuse, we will have;

hyp²= opp²+adj²

hyp²= 15²+3²

hyp²= 225+9

hyp²= 234

hyp = √234

hyp = 15.2971

Hence the length of the unknown side is 15.2971ft

Ver imagen abidemiokin
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico