contestada

A truck travels due east for a distance of 1.9 km, turns around and goes due west for 9.3 km, and finally turns around again and travels 3.4 km due east.
What is the total distance that the truck travels? What are the magnitude and direction of the truck's displacement?

Respuesta :

Answer:

The total distance of the truck is 14.6 km

The magnitude and direction of truck's disaplacement is 4 km east

Explanation:

Distance is the total path covered by the trcuk regardless of the direction since distance is described by magnitude only.

The total distance traveled by the truck is given by;

Total Distance = 1.9 km + 9.3 km + 3.4 km

Total Distance = 14.6 km

Displacement is the change in postion at a time interval. In dispalcement direction is considered.

let eastward motion be positive

let westward motion be negative

Displacement = 1.9km east - 9.3 km west + 3.4 km east

Displacement = -4 km east

Therefore, the magnitude and direction of dispalcement = 4 km east

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico