Light of wavelength 3500Å is incident on two metals A and B whose work functions are 3.2 eV and 1.9 eV respectively. Which metal will emit photoelectrons?
(a) A
(b) B
(c) Both A and B
(d) Neither A nor B

Respuesta :

Answer:

(c) Both A and B

Explanation:

Given;

wavelength of the incident light, λ = 3500 Å = 3500 x 10⁻¹⁰ m

The energy of the incident light is given by;

E = hf

where;

h is Planck's constant = 6.626 x 10⁻³⁴ J/s

f is frequency =  c / λ

[tex]E = \frac{hc}{\lambda} \\\\E = \frac{(6.626*10^{-34})(3*10^8)}{3500*10^{-10}}\\\\E = 5.68 *10^{-19} \ J\\\\E = 5.68 \ eV[/tex]

Work function is the minimum amount of energy required to liberate electrons from a metal surface.

The work function of metal A is 3.2 eV and

Th e work function of metal B is 1.9 eV

Both work functions are less than the incident energy of the light calculated as 5.68eV.

Thus, both metals will emit photoelectrons.

(c) Both A and B

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico