You take the following measurements in a density determination according to the procedure in part 1 using a triple beam balance and graduated cylinder. what is the density of liquid to be correct number of significant figure.
weight of cylinder + 19.7 mL liquid = 58.20 g
weight of cylinder + 10.2 mL liquid = 49.50 g

Respuesta :

Answer:

0.916g/mL is the density of the liquid

Explanation:

Density is defined as the mass of a substance in a determined volume (Usually grams per mililiter).

The only difference between the first and second measurements is the volume of the liquid:

19.7mL - 10.2mL = 9.5mL is the difference in volume of the liquid between first and second weighs.

This volume, 9.5mL, weighs:

58.20g - 49.50g = 8.7g

As density is the ratio between mass in grams and volume in mL:

Density: 8.7g / 9.5mL

0.916g/mL is the density of the liquid

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico