A bus took 8 hours to travel 639 km. For the first 5 hours, it
travelled at an average speed of 72 km/h. What was the
average speed for the remaining time of the journey?
km/h

Respuesta :

Answer:

93 km/h

Explanation:

Given that a bus took 8 hours to travel 639 km. For the first 5 hours, it travelled at an average speed of 72 km/h

Let the first 5 hours journey distance = F

From the formula of speed,

Speed = distance/time

Substitute speed and time

72 = F/5

F = 72 × 5 = 360 km

The remaining distance will be:

639 - 360 = 279km

The remaining time will be:

8 - 5 = 3 hours

Speed = 279/3

Speed = 93 km/h

Therefore, the average speed for the remaining time of the journey is equal to 93 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS