Maggie completed a 10000-m race at an average speed of 160
m/min. If Tom took 12.5 fewer minutes to complete the race,
what was Tom's average speed?

Respuesta :

Answer:

200m/min

Explanation:

The formula for calculating distance covered = Speed * time

If Maggie completed a 10000-m race at an average speed of 160

m/min, the the time taken by Maggie to complete the race will be expressed as;

Time = Distance/Speed

Time = 10000/160

Time = 62.5 minutes

If it took Tom 12.5 fewer minutes to complete the race, then the time taken by tom to finish the same race will be 62.5 - 12.5 = 50minutes.

To get Tom's average speed, we will use the same formula as above;

From Distance = Speed * Time

Speed = Distance/Time

Since both of them completed the same distance, distance covered by Tom is also 10000m

Tom's speed = 10000/50

Tom's speed = 200m/min

Hence Tom's average speed is 200m/min

ACCESS MORE
EDU ACCESS