Respuesta :

Answer:

Percent error = 2%

Step-by-step explanation:

Given:

Expected value = 250

Actual value = 255

Find:

Percent error

Computation:

Percent error = [(Actual value - Expected value)/Expected value]100

Percent error = [(255 -250) / 250]100

Percent error = 2%

Answer:

Its 6% because |E−T||T|×100

=(250−235)|235|×100

=15235×100

=0.0638298×100

=6.38298%

=6.38298%error

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS