Respuesta :
The distance traveled by the automobile is 53.03 km north.
The given parameter:
the displacement of the automobile, = 75 km 45 degrees north of east.
To find:
- the distance traveled by the automobile
The vertical component of the displacement is equal to the distance traveled by the automobile in north.
[tex]distance \ towards \ north = 75 \ km \ \times \ sin(45)\\\\distance \ towards \ north = 75 \ km \times 0.7071\\\\distance \ towards \ north = 53.03 \ km \ north[/tex]
Thus, the distance traveled by the automobile is 53.03 km north.
learn more here: https://brainly.com/question/18376993