A 50 ml graduated cylinder is filled with 23.0 mL of water. Water is then added to the cyl- inder dropwise until 36.0 mL of water are in the cylinder. If it took 265 drops to increase the volume in the cylinder to 36.0 mL. How many drops are in 1 ml?

Respuesta :

Answer:

20 drops

Explanation:

Step 1: Given data

  • Initial volume of water: 23.0 mL
  • Final volume of water: 36.0 mL
  • Drops of water added: 265 drops

Step 2: Calculate the volume of water added

We calculate the volume of water added by subtracting the initial volume to the final volume.

36.0 mL - 23.0 mL = 13.0 mL

Step 3: Calculate the number of drops in 1 mL

We will divide the number of drops of water added by the volume they represent.

265 drops / 13.0 mL = 20.4 drops/1 mL ≈ 20 drops/1 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico