Respuesta :

Answer:

See Explanation

Step-by-step explanation:

We start by writing a real world problem

The cost of a pack of candle and a dozen of eggs is $12.5 and $11.3 respectively. If Ridwan intends to buy 2 dozen eggs and half pack of a candle, what should be Ridwan's budget.

Next; is to solve the above problem

We continue by listing out the given parameters

A pack of candle = $12.5

A dozen of egg = $11.3

Required

What is the cost of 2 dozen egg and half pack of candle?

We start by calculating the cost of 2 dozen egg

[tex]Cost = 2 * 1\ dozen\ egg[/tex]

[tex]Cost = 2 * \$11.3[/tex]

[tex]Cost = \$22.6[/tex]

Then, we calculate the cost of half pack of Candle

[tex]Cost = \frac{1}{2} * 1\ pack\ of\ candle[/tex]

[tex]Cost = \frac{1}{2} * \$12.5[/tex]

[tex]Cost = \$6.25[/tex]

Lastly, we add up the two costs;

[tex]Total = \$22.6 + \$6.25[/tex]

[tex]Total = \$28.85[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico