Answer:
The trains will collide at a distance 1660 m from the station
Explanation:
Let the train traveling due north with a constant speed of 100 m/s be Train A.
Let the train traveling due south with a constant speed of 136 m/s be Train B.
From the question, Train B leaves a station 2,881 m away (that is 2,881 m away from Train A position).
Hence, the two trains would have traveled a total distance of 2,881 m by the time they collide.
∴ If train A has covered a distance [tex]x[/tex] m by the time of collision, then train B would have traveled [tex](2881 - x)[/tex] m.
Also,
At the position where the trains will collide, the two trains must have traveled for equal time, t.
That is, At the point of collision,
[tex]t_{A} = t_{B}[/tex]
[tex]t_{A}[/tex] is the time spent by train A
[tex]t_{B}[/tex] is the time spent by train B
From,
[tex]Velocity = \frac{Distance }{Time }\\[/tex]
[tex]Time = \frac{Distance}{Velocity}[/tex]
Since the time spent by the two trains is equal,
Then,
[tex]\frac{Distance_{A} }{Velocity_{A} } = \frac{Distance_{B} }{Velocity_{B} }[/tex]
[tex]{Distance_{A} = x[/tex] m
[tex]{Distance_{B} = 2881 - x[/tex] m
[tex]{Velocity_{A} = 100[/tex] m/s
[tex]{Velocity_{B} = 136[/tex] m/s
Hence,
[tex]\frac{x}{100} = \frac{2881 - x}{136}[/tex]
[tex]136(x) = 100(2881 - x)\\136x = 288100 - 100x\\136x + 100x = 288100\\236x = 288100\\x = \frac{288100}{236} \\x = 1220.76m\\[/tex]
[tex]x[/tex]≅ 1,221 m
This is the distance covered by train A by the time of collision.
Hence, Train B would have covered (2881 - 1221)m = 1660 m
Train B would have covered 1660 m by the time of collision
Since it is train B that leaves a station,
∴ The trains will collide at a distance 1660 m from the station.