In the average US household, the television is on 6.75 hours/day! How many hours will have passed after 77.7 years (the average life
expectancy of an American)?
1 year - 365 days
680652 hrs
28360.5 hrs
5530683 hrs
0 3859376hes

Respuesta :

Answer:

191433.4 hours

Explanation:

We are given that In the average US household, the television is on 6.75 hours/day! How many hours will have passed after 77.7 years (the average lifeexpectancy of an American)?

1 year - 365 days

Given that the television is on 6.75 hours/day.

If 1 year = 365 days

Convert 77.7 years to days by multiplying it by 365

77.7 × 365 = 28360.5 days

So the number of hours will be:

28360.5 × 6.75 = 191433.375 hours

Therefore, 191433.4 hours will pass.

Non of the options is correct.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico