Answer:
Instructions are below.
Explanation:
To calculate the direct labor rate and efficiency variance, we need to use the following formulas:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
Standard quantity= 5,600*11= 61,600
Direct labor time (efficiency) variance= (61,600 - 43,000)*13
Direct labor time (efficiency) variance= $241,800 favorable
Direct labor rate variance= (Standard Rate - Actual Rate)*Actual Quantity
Actual rate= 623,500/43,000= $14.5
Direct labor rate variance= (13 - 14.5)*43,000
Direct labor rate variance= $64,500 unfavorable
Total variance= 241,800 - 64,500= $177,300 favorable
Now, we need to calculate the actual pounds used in production:
Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price
1,200= (5,600*35 - actual quantity)*3
400= 196,000 - actual quantity
actual quantity= 195,600
Actual price= 759,000/230,000= $3.3 per pound
Finally, the direct material price variance:
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
Direct material price variance= (3 - 3.3)*759,000
Direct material price variance= $227,700 unfavorable