Answer:
Net income= $432,000
Explanation:
Giving the following information:
Fixed overhead, $224,000.
The company produced 28,000 units, and sold 19,000 units, leaving 9,000 units in inventory at year-end.
Income calculated under variable costing is determined to be $360,000.
The difference between absorption costing and variable costing method is that the first one includes the fixed manufacturing cost in the unitary production cost. Some of the fixed overhead is allocated into ending inventory increasing the net income for the period.
Unitary fixed overhead= 224,000/28,000= $8
Fixed overhead in ending inventory= 8*9,000= $72,000
Net income= 360,000 + 72,000= $432,000