Respuesta :

Answer:

t = 20 s

Explanation:

145 m = 9 m/s × t – 35m

We can obtain the value of t in seconds by doing the following:

145 m = 9 m/s × t – 35m

Add 35 m to both side as shown below:

145 m + 35 m = 9 m/s × t – 35m + 35 m

180 m = 9 m/s × t

Divide both side by 9 m/s

t = 180 m / 9 m/s

t = 20 s

Therefore, the value of t is 20 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS