16) A company has found that its expenditure rate per day (in hundreds of dollars) on a certain type of job is given by E'(x) = 10x + 11, where x is the number of days since the start of the job. Find the expenditure if the job takes 5 days. A) $61 B) $6100 C) $180 D) $18,000

Respuesta :

Answer:

$61

Step-by-step explanation:

Given

Number of days, x = 5

Expenditure per day, E'(x) = 10x + 11

Required

Determine the expenditure per day (E'(x))

From the question, we have that

[tex]E'(x) = 10x + 11[/tex]

Substitute 5 for x

[tex]E'(5) = 10 * 5 + 11[/tex]

[tex]E'(5) = 50 + 11[/tex]

[tex]E'(5) = 61[/tex]

Hence, the expenditure for 5 days is $61

aksnkj

The cost of completing the job in 5 days will be 61 hundred dollars.

Given information:

A company has found that its expenditure rate per day (in hundreds of dollars) on a certain type of job is given by [tex]E'(x) = 10x + 11[/tex], where x is the number of days since the start of the job.

Now, the job is done for 5 days.

So, the expenditure if the job takes 5 days can be calculated as,

[tex]E'(x) = 10x + 11\\E'(5) = 10\times 5 + 11\\E'(5)=50+11\\E'(5)=61[/tex]

Therefore, the cost of completing the job in 5 days will be 61 hundred dollars.

For more details, refer to the link:

https://brainly.com/question/20262555

ACCESS MORE
EDU ACCESS