A 25.0 mL sample of sulfuric acid is titrated with 30.0 mL of 0.150 M sodium hydroxide. Calculate the concentration of the sulfuric acid.

Respuesta :

Answer: The concentration of the sulfuric acid is 0.09 M

Explanation:

Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.

According to neutralization law,

[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]

where,

[tex]n_1[/tex] = basicity of sulphuric acid [tex](H_2SO_4)[/tex] = 2

[tex]M_1[/tex] = Molarity of sulphuric acid [tex](H_2SO_4)[/tex]solution = ?

[tex]V_1[/tex] = volume of sulphuric acid [tex](H_2SO_4)[/tex]solution = 25.0 ml

[tex]n_2[/tex] = acidity of sodium hydroxide [tex](NaOH)[/tex] = 1

[tex]M_2[/tex] = Molarity of sodium hydroxide [tex](NaOH)[/tex]  = 0.150 M

[tex]V_2[/tex] = volume of sodium hydroxide [tex](NaOH)[/tex] = 30.0 ml

[tex]2\times M_1\times 25.0=1\times 0.150\times 30.0[/tex]

[tex]M_1=0.09M[/tex]

Thus  the concentration of the sulfuric acid is 0.09 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico