Respuesta :
Answer:
The answer is "29.081"
Explanation:
when the empty 2.00 L container of 1000 kg, a sample of HI (9.30 x 10-3 mol) has also been placed.
[tex]\text{calculating the initial HI}= \frac{mol}{V}[/tex]
[tex]=\frac{9.3 \times 10 ^ -3}{2}[/tex]
[tex]=0.00465 \ Mol[/tex]
[tex]\text{Similarly}\ \ I_2 \ \ \text{follows} \ \ H_2 = 0 }[/tex]
Its density of I 2 was 6.29x10-4 M if the balance had been obtained, then we have to get the intensity of equilibrium then:
[tex]HI = 0.00465 - 2x\\\\ I_{2} \ eq = H_2 \ eq = 0 + x \\\\[/tex]
It is defined that:
[tex]I_2 = 6.29 \times 10^{-4} \ M \\\\x = I_2 \\\\[/tex]
[tex]HI \ eq= 0.00465 - 2x \\[/tex]
[tex]=0.00465 -2 \times 6.29 \times 10^{-4} \\\\ = 0.00465 -\frac{25.16 }{10^4} \\\\ = 0.003392\ M[/tex]
Now, we calculate the position:
For the reaction [tex]H 2(g) + I 2(g)\rightleftharpoons 2HI(g)[/tex], you can calculate the value of Kc at 1000 K.
data expression for Kc
[tex]2HI \rightleftharpoons H_2 + I_2 \\\\\to Kc = \frac{H_2 \times I_2}{HI^2}[/tex]
[tex]= \frac{6.29\times10^{-4} \times 6.29 \times 10^{-4}}{0.003392^2} \\\\= \frac{6.29\times 6.29 \times 10^{-8}}{0.003392^2} \\\\= \frac{39.564 \times 10^{-8}}{1.150 \times 10-5} \\\\= 0.034386[/tex]
calculating the reverse reaction
[tex]H_2(g) + I_2(g)\rightleftharpoons 2HI(g)[/tex]
[tex]Kc = \frac{1}{Kc} \\\\[/tex]
[tex]= \frac{1}{0.034386}\\ \\= 29.081\\[/tex]
The Kc of the reaction is 40.
Molarity of the HI = 9.30×10^−3mol/ 2.00 L = 4.65 × 10^-3 M
Let the concentrations of I2 and H2 be x, but we are told in the question that 6.29×10^−4M was present at equilibrium.
The molarity of HI at equilibrium now becomes; 4.65 × 10^-3 M - 6.29×10^−4M
= 4 × 10^-3 M
But;
Kc = [HI]^2/[H2] [I2]
Kc = ( 4 × 10^-3)^2/(6.29×10^−4)^2
Kc = 40
Learn more: https://brainly.com/question/755860