A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for ​$102.48. She incorrectly calculates the unit price as ​$14.64 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Respuesta :

Answer:

The correct unit price can be calculated by dividing the total price paid by 84 that was the number of pairs of padded work gloves that were bought:

$102.48/84=$1.22

The correct unit price is $1.22.

-The error is that the person calculated the unit price by dividing the total price paid by 7 but the statement indicates that the contractor purchased 7 dozen pairs, which means: 7*12= 84. According to this, the contractor purchased 84 pairs of padded work gloves.

ACCESS MORE