Respuesta :

Answer:

a)$15.95

b) 8kg

Step-by-step explanation:

a)Approach this question by finding how much does it cost for 1g

So,

$2.1/50=$0.042per gram

then, multiple 380 to get the cost of sweets for 380 g

$0.042/gram*380gram=$15.96(Note: the gram cancel out each other)

Which is $15.95 as the question requested

b)This question stated that 3/4 of the metal has 15 kg

So, in order to find the total mass of metal we invert the 3/4 fraction

e.g 4/3*15=20kg

now we have the total mass we can find the mass for 2/5 of the metal

2/5*20kg=8kg

ACCESS MORE