Respuesta :

S1NGH

Answer:

[tex]\boxed{Rs 1084.5}[/tex]

Step-by-step explanation:

One pack = Rs 120.5

→ Multiply both the brackets and price by 9

9 packets = Rs 1084.5

Answer:

[tex] \boxed{ \bold{ \mathsf { \boxed{ \: Rs \: 1084.5}}}}[/tex]

Step-by-step explanation:

Cost of one pack of sweets = Rs 120.5

Cost of 9 packs of sweets = ?

Finding the cost of 9 packs of sweets

Since, the cost of 9 packs of sweets is more than that is 1 pack of sweet. So, the cost of 1 pack of sweet is multiplied by 9 ( i.e 120.5 × 9 )

Rs 1084.5

Hope I helped!

Best regards!!

ACCESS MORE