Answer:
About $1.75 per tennis balls
Step-by-step explanation:
A tin of 4 tennis balls costs $6.99. We are asked to find the price of one tennis ball.
We need to find the unit price, or price per ball.
Divide the cost by the number of tennis balls.
cost / tennis balls
cost = $6.99
tennis balls = 4 tennis balls
$6.99 / 4 tennis balls
Divide 6.99 by 4.
$1.7475 / 1 tennis ball
Round to the nearest cent or hundredth. The 7 in the thousandth place tells us to round the 4 to a 5 in the hundredth place.
$1.75 / 1 tennis ball
It would cost approximately $1.75 for one tennis ball.