A tin of tennis balls costs $6.99, and each tin contains 4
tennis balls.
If the tennis balls were sold individually, then
approximately how much would one tennis ball cost?
$​

Respuesta :

Answer:

About $1.75 per tennis balls

Step-by-step explanation:

A tin of 4 tennis balls costs $6.99. We are asked to find the price of one tennis ball.

We need to find the unit price, or price per ball.

Divide the cost by the number of tennis balls.

cost / tennis balls

cost = $6.99

tennis balls = 4 tennis balls

$6.99 / 4 tennis balls

Divide 6.99 by 4.

$1.7475 / 1 tennis ball

Round to the nearest cent or hundredth. The 7 in the thousandth place tells us to round the 4 to a 5 in the hundredth place.

$1.75 / 1 tennis ball

It would cost approximately $1.75 for one tennis ball.