Bedford had this info at the end of 2015, its first year of operations: No other permanent or temporary differences exist. The litigation item will be paid in 2018. The depreciation will reverse evenly over the next three years. Tax rate is 30%. Future net income is probable. The 12/31/15 Income Tax Payable is:

Respuesta :

Answer: $150,000

Explanation:

Seeing as the litigation expense will only be paid in 2018, it should be added back to income for 2015.

= 900,000 + 100,000

= $1,000,000

As the depreciation will reverse evenly over the next three years and with future income probable, it should be removed from income.;

= 1,000,000 - 300,000

= $700,000

Municipal Bonds have the advantage of being Tax-exempt so their interest income should be removed to calculate how much tax should be paid.

= 700,000 - 200,000

= $500,000

2015 Income Tax Payable = 500,000 * 30%

= $150,000

Ver imagen Parrain
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico