A blueprint for a house has a scale factor n = 10. A wall in the blueprint is 7 in. What is the length of the actual wall?

840 ft.
5.83 in.
70 ft.
5.83 ft.

Respuesta :

Answer:

5.83 ft

Step-by-step explanation:

Given that

Scale factor, n = 10

Wall in blueprint = 7 in

To find:

Length of actual wall = ?

Solution:

Whenever a blueprint is created for any house or building, it is made smaller by a scale factor.

Here this factor is 10 times.

That means, the blueprint size is 10 times smaller than that of its actual size.

Or we can say that actual wall of building is 10 times the wall of blueprint.

So, wall of building = 10 [tex]\times[/tex] 7 = 70 inches

Now, we know that 12 inches = 1 ft

1 inch = [tex]\frac{1}{12}\ ft[/tex]

70 inches = [tex]\frac{1}{12}\times 70\ ft = 5.83\ ft[/tex]

so, the answer is Wall of building is 5.83 ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS