Annealing is a process by which steel is reheated and then cooled to make it less brittle. Consider the reheat stage for a 100-mm-thick steel plate ( 7830 kg/m3 , c 550 J/kg K, k 48 W/m K), which is initially at a uniform temperature of Ti 200 C and is to be heated to a minimum temperature of 550 C. Heating is effected in a gas-fired furnace, where products of combustion at T 800 C maintain a convection coefficient of h 250 W/m2 K on both surfaces of the plate. How long should the plate be left in the furnace

Respuesta :

Answer:

T = 858.25 s

Explanation:

Given data:

Reheat stage for a 100-mm-thick steel plate ( 7830 kg/m3,  c 550 J/kg K, k 48 W/m K),

initial uniform temperature ( Ti ) = 200 c

Final temperature = 550 c

convection coefficient  = 250 w/m^2 k

products combustion temp = 800 c

calculate how long the plate should be left in the furnace ( to attain 550 c )

first calculate/determine the Fourier series Number ( Fo )

[tex]\frac{T_{0}-T_{x} }{T_{1}-T_{x} } = C_{1} e^{(-0.4888^{2}*Fo )}[/tex]

= 0.4167 = [tex]1.0396e^{-0.4888*Fo}[/tex]

therefore Fo =  3.8264

Now determine how long the plate should be left in the furnace

Fo = [tex](\frac{k}{pc_{p} } ) ( \frac{t}{(L/2)^2} )[/tex]

k = 48

p = 7830

L = 0.1

Input the values into the relation and make t subject of the formula

hence t = 858.25 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico