At 298 K, Kc is 2.2×105 for the reaction F(g)+O2(g)⇌O2F(g) . What is the value of Kp at this temperature? Express your answer using two significant figures.

Respuesta :

Answer:

The value of Kp at this temperature is 9.0*10³

Explanation:

The equilibrium constant Kp describes the relationship that exists between the partial pressures of the reactants and products, while Kc represents the relationship that exists between the concentrations of the reactants and products that participate in the reaction.

The general relationship between the constants Kp and Kc results:

Kp=Kc*[tex](R*T)^{moles of product - moles of reagent}[/tex]

In this case:

  • Kc= 2.2*10⁵
  • R = gas constant = 0.0821 [tex]\frac{atm*L}{mol*K}[/tex]
  • T = Kelvin temperature = 298 K
  • moles of gaseous products - moles of gaseous reactants = 1 - 2 = -1

Replacing:

Kp=2.2*10⁵*[tex](0.0821*298)^{-1}[/tex]

Solving:

Kp≅9.0*10³

The value of Kp at this temperature is 9.0*10³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico