contestada

Unpolarized light with an intensity of 22.4 ????ux passes through a polarizer whose transmission axis is vertically oriented. (a) What is the direction of the polarized beam and intensity of the transmitted light? (b) If the polarizer’s transmission axis is at an angle of 69.0° with the vertical, what is the intensity of the transmitted light and its direction? (9 pts)

Respuesta :

Answer:

a)      I₁ = 11.2 Lux , vertical direction , b)      I₂ = 1.44 Lux

Explanation:

a) A polarized is a system that absorbs light that is not polarized in the direction of its axis, therefore half of the non-polarized light must be absorbed

consequently the above the processed light has half of the incident intensity and the directional of the polarized

          I₁ = I₀ / 2

          I₁ = 22.4 / 2

          I₁ = 11.2 Lux

is polarized in the vertical direction

b) The polarized light falls on a second polarizer, therefore it must comply with the law of Malus

         I₂ = I₁ cos² θ

         I₂ = 11.2 cos² 69

         I₂ = 1.44 Lux

ACCESS MORE
EDU ACCESS