mcyszj
contestada

In an experiment, 125ml of H2 is collected over water at 27C and barometric pressure of 753 torr. the vapor pressure of water at 27C is 26.74 what is the partial pressure of H2?

Respuesta :

Answer:

Partial pressure of H₂ = 0.9556 atm

Explanation:

Given:

Barometric pressure = 753 torr

Vapor pressure of water = 26.74 torr

FInd:

Partial pressure of H₂

Computation:

Partial pressure of H₂ = Barometric pressure - Vapor pressure of water

Partial pressure of H₂ = 733 - 26.74  

Partial pressure of H₂ = 726.26 torr

1 atm = 760 torr

So,

Partial pressure of H₂ = 726.26/760

Partial pressure of H₂ = 0.9556 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS