Answer:
the temperature reading that separates the bottom 4% from the others is -1.75°
Step-by-step explanation:
The summary of the given statistics data set are:
Mean [tex]\mu[/tex] : 0
Standard deviation [tex]\sigma[/tex] = 1
Probability of the thermometer readings = 4% = 0.04
The objective is to determine the temperature reading that separates the bottom 4% from the others
From the standard normal table,
Z score for the Probability P(Z < z) = 0.04
P(Z < -1.75) = 0.04
z = -1.75
Now, the z- score formula can be expressed as :
[tex]z = \dfrac{X-\mu}{\sigma}[/tex]
[tex]-1.75 = \dfrac{X-0}{1}[/tex]
-1.75 × 1 = X - 0
X = -1.75 × 1 - 0
X = -1.75
Therefore, the temperature reading that separates the bottom 4% from the others is -1.75°