Respuesta :

Answer:

Volume: 112 m³.

Surface area: 172 m².

Step-by-step explanation:

The volume is the base times height times length. So, the volume will be 2 * 8 * 7 = 16 * 7 = 112 m³.

The surface area is 2lw + 2lh + 2wh. l = 8; w = 7; h = 2.

2(8)(7) + 2(8)(2) + 2(7)(2) = 2 * 56 + 2 * 16 + 2 * 14 = 112 + 32 + 28 = 112 + 60 = 172 m².

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico